Chełmża

by

Podstawowe informacje:
Miasto (ok. 15 300 mieszk.) położone 19 km na pn. od Torunia, przy drodze do Chełmna. Duża cukrownia. Przemysł drzewny, odzieżowy, chemiczny, materiałów budowlanych, odzieżowy. Węzeł drogowy i kolejowy.

Historia:
Tutejszy gród i osadę (noszącą wówczas nazwę Łoza) przekazał w 1222 r. książę Konrad Mazowiecki biskupowi misyjnemu Chrystianowi. W 1251 r. przeniesiono tu z Chełmna stolicę diecezji nadając jednocześnie prawa miejskie i obecną nazwę. Od 1440 r. w antykrzyżackim Związku Pruskim. Stolicę diecezji przeniesiono w 1824 r. do Pelplina. W 1881 r. budowa cukrowni, wówczas jednej z największych w Europie.

Ciekawe miejsca:
Gotycki kościół paraf. Świętej Trójcy to d. katedra. Jeden z najstarszych i największych kościołów ziemi chełmińskiej. Budowany etapami od 1251 r. do 1291 r. (prezbiterium i transept) i w XIV w. (nawy kościelne). Wieża pn. zwieńczona jest barokowym hełmem, niższa pd. – nie dokończona. Monumentalne, trzynawowe wnętrze o sklepieniach gwiaździstych. Wyposażenie wnętrza barokowe i rokokowe, ale są i starsze cenne dzieła sztuki, np. dwie gotyckie grupy Ukrzyżowania czy renesansowy nagrobek biskupa Piotra Kostki z końca XVI w. Mniejszy, również gotycki, kościół św. Mikołaja powstał na przeł. XIII i XIV w. Od 1827 r. do 1945 r. był w rękach protestantów, którzy przebudowali go dodając m.in. transept. W barokowym ołtarzu głównym z 1612 r. obraz „Hołd Trzech Króli”, przypuszczalnie dzieło Luca Giordano z 2 pół. XVI w. W prezbiterium sklepienie krzyżowo-żebrowe z XIV w., nawy przykryte są drewnianym stropem. W kościele Świętej Trójcy pochowano bł. Jutę z Turyngii (zm. w Chełmży w 1260 r.), biskupów, mistrzów krajowych i wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Zygfryda von Feuchtwagena, który przeniósł siedzibę zakonu z Wenecji do Malborka.
Okolice Chełmży to piękne jeziora (Jez. Chełmżyńskie, Jez. Grodzieńskie, Jez. Mlewskie) – doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.
2 km na pn. od miasta, nad jeziorem Archidiakonka, grodzisko wczesnośredniowieczne.

Frazy kluczowe: etykiety inspekcyjne na zamówienie, Fotoprzekaźnik przeciwsobny Sick, Tanie multiplikatory, redox extreme efekty, kreda sisa, Minikoparka Gorlice, markizy Kęty, glutamina katowice, Porównanie 2016 technorattan kontra polipropylen, Drepo zadaszenia tarasów, Tynk mozaikowy Lakma
Back to Top